احتمال وقوع زلزله بزرگ در تهران وجود دارد؟


احتمال وقوع زلزله بزرگ در تهران وجود دارد؟ فاما كیش: احتمال وقوع زلزله بزرگ در تهران پیوسته وجود دارد، ضمن اینكه اغلب پیش بینی های 6 تا 10 ساله در این مورد داریم و هر چند می توان پیش بینی های كوتاه مدت هم در این زمینه انجام داد، اما دقیق نیستند.البته در بازه زمانی ۶ ماه تا یك سال هم می توان احتمال وقوع زلزله را پیش بینی نمود و گاه اعداد منطقی هم به دست می آید، اما به این علت كه نبود قطعیت آن بالا است، اهتمام می نماییم كه آنرا اعلام نكنیم. هیچ عزم جدی در مسئولان مربوطه برای مقابله با مشكلات ناشی از وقوع این زلزله در تهران وجود ندارد، ضمن اینكه مدیریت بحران سلسله مراتبی دارد، به این معنا كه وزارت كشور، استانداری و... در آن نقش دارند، اما تابحال اقدام جدی در زمینه پیشگیری در این عرصه انجام نشده است.
پیشگیری در زمینه كاهش خسارات ناشی از وقوع زلزله در پایتخت از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. آنچه مسلم است سلسله مراتب در زمینه مدیریت بحران در زمان وقوع زلزله نمی تواند كارآمدی خاصی داشته باشد، كما اینكه در ساعت ۶ بامداد دی ماه سال ۸۲ در شهر بم سلسله مراتب كارایی نداشت، چونكه خیلی از مدیران جان خودرا از دست داده بودند و ایستگاه آتشنشانی و تمام امكانات از بین رفته بود.
فساد مالی، بروكراسی اداری، سیاست بازی و ركود، جنبه های منفی عملكرد سلسله مراتب بحران هستند كه مانع از پیشبرد اهداف در حوزه كاهش لطمه های ناشی از بحران می شوند، ضمن اینكه بوسیله آموزش، استفاده از علم نوین، توانمندسازی، اعتمادسازی و شفافیت می توان مشكلات این بخش را به حداقل رساند. اغلب مسئولان حوزه بحران نبود بودجه و خلاء قانونی را در این زمینه بهانه می كنند و در عمل با این روش بی عملی در گردش كار مدیریت بحران و كم كاری خود در این زمینه را توجیه كنند.
البته نمی توان منكر این مساله شد كه در تامین امكانات در رابطه با حوزه بحران مشكلی وجود دارد، اما سیستم مدیریت بحران باید كارآمد، هوشمند و توانمند باشد و بداند كه هنر در جایی است كه بتوان با بودجه محدود بحران را مدیریت كرد، ضمن اینكه مناسبات سیاسی نباید مانعی در راه سازماندهی سلسله مراتب در مدیریت بحران باشد، كما اینكه پس از وقوع سیل در استان گلستان و بركناری استاندار شاهد بروز این مشكل بودیم.
* مدیر گروه مهندسی زلزله شناسی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله

* انتشار یافته در خانه ملت ۱۸ تیر ۱۳۹۸منبع:

1398/07/12
20:44:50
5.0 / 5
4818
تگهای خبر: سازمان , هوشمند
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش