حماقت های پیش از ترامپ، سوء تفاهم بود!


حماقت های پیش از ترامپ، سوء تفاهم بود! فاما كیش: اواخر ماه میلادی گذشته بود كه ایستگاه های هواشناسی از گرباد «دوریان» در اقیانوس اطلس-باهاما-خبر دادند و تهدیدی كه از جانب این گردباد استوایی با شدت گرفتن آن در راه حركت خود متوجه جنوب شرق ایالات متحده - عموما فلوریدا و تا حدی جورجیا - می شد.


ظاهراً این مساله توجه دانالد ترامپ را بسیار جلب كرده بود؛ لابد بیشتر نگران املاكش در فلوریدا بود! خلاصه اینكه در تعداد بیشماری از توئیت هایی كه ترامپ اوایل سپتامبر در این زمینه منتشر كرد، نام ایالت آلاباما نیز ذكر شد كه ترامپ از آن بطور مشروح جزو ایالت های مورد تهدید نام برد.

گویا خیلی از مردم آلاباما با خواندن توئیت ترامپ نگران از آنچه احیانا در انتظارشان می بود با ایستگاه هواشناسی ایالت تماس می گیرند تا اطلاع دقیقی دراین مورد بدست بیاورند. كار به جایی می كشد كه این ایستگاه هواشناسی ناچار می شود برای آرام كردن اذهان عمومی رسما توئیتی منتشر و تاكید كند كه ایالت آلاباما به هیچوجه مورد تهدید گرباد نیست. و از اینجا داستانی آغاز می شود كه حالا پای قانون را به میان آورده است.

ترامپ بجای آنكه اشتباهش را اعتراف كند و یا حداقل بگذارد تا داستان بی سر و صدا خاموش شود- چیزی كه همه به جز او خواستارش بوده اند- روز ۴ سپتامبر در دفتر كارش در كاخ سفید (در عكس زیر) در حضور تعدادی از خبرنگاران، نقشه پیش بینی آب و هوایی منطقه نامبرده در ارتباط با گردباد دوریان را كه از جانب اداره ملی اقیانوسی و جوی تهیه شده به حاضران نشان داده است. در این نقشه می توان مسیر حركت گردباد را دید كه با یك ماژیك سیاه رنگ «تكمیل» شده و قسمتی از ایالت آلاباما را نیز وارد ماجرا كرده. البته كه همه متوجه این دستكاری می شوند (كه گویا كار خود ترامپ بوده) و خبرنگاری هم این نكته را گوشزد می كند، اما ترامپ پاسخ می دهد كه خبر ندارد آیا كسی این نقشه را دستكاری كرده باشد.

غائله اما اینجا هم ختم نمی گردد. چند روز بعد خبر می رسد كه اداره ملی اقیانوسی و جوی خبری انتشار داده كه در آن توییت ترامپ را درباره آلاباما تأئید می كند- اینكه چه كسی این خبر را نوشته، در دست تحقیق است، چون هیچكس این خبر را با نام خودش منتشر نكرده؛ امضایی هم زیر آن نیست. كاشف به عمل می آید كه میك مالوینی، رئیس ستاد كارمندان كاخ سفید تحت فشار ترامپ با ویلبر راس، وزیر بازرگانی و از طرفداران پر و پا قرص رئیس جمهور كه در سفری در یونان بوده، تماس می گیرد تا به كمك ترامپ بشتابد.

وزیر بازرگانی هم با اداره ملی اقیانوسی و جوی تماس می گیرد و تهدید می كند كه اگر این اداره روایت ترامپ را رسما تأئید نكند، پژوهشگران منتخب دولت را كه در این اداره كار می كنند، اخراج خواهدنمود. حالا گند كار درآمده و دفتر بازرسی وزارت بازرگانی و همچنین مدیر اداره ملی اقیانوسی و جوی اعلام نموده اند كه این داستان را پیگیری خواهند كرد. از حزب دمكرات هم خواهان استعفای وزیر بازرگانی شده اند و كمیته مربوط به پژوهش، امور فضایی و تكنولوژی مجلس نمایندگان هم قصد بررسی این جریان را دارند. * فعال محیط زیست

* انتشار یافته در روزنامه شرق ۹ مهر ۱۳۹۸منبع:

1398/07/13
14:51:07
5.0 / 5
4552
تگهای خبر: آب , بازرگانی , تكنولوژی , سفر
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش