چرا باید حقوق حیوانات رعایت شود؟


چرا باید حقوق حیوانات رعایت شود؟ فاما كیش: 10 دسامبر برابر با 19 آذر ماه، روز جهانی حقوق حیوانات نامگذاری شده است. این امر بهانه ای است تا از جامعه و شهروندان خواسته شود به حقوق حیوانات احترام بگذاریم.


متاسفانه با وجود تاكیدات آموزه های دینی و فرهنگ و رسوم ایرانی، در جامعه ما حقوق حیوانات آنگونه كه باید و شاید محترم شمرده نمی گردد، یا به عبارت بهتر؛ جامعه ما در باب حقوق حیوانات گرفتار افراط و تفریط است. برمبنای یك كج فهمی رایج در جامعه ما، وقتی در مورد حقوق حیوانات صحبت می نماییم، برخی می گویند؛ با این همه مشكلات نمی توانیم به حقوق انسان ها رسیدگی نماییم، چه برسد به حقوق حیوانات. این در حالیست كه رعایت حقوق حیوانات به هیچ وجه به معنای هزینه برای آنها نیست، بلكه منظور نوع رفتاری است كه جامعه انسانی باید در مقابل گروهی دیگر از مخلوقات خداوند داشته باشند.
این نكته درباره همه انواع مخلوقات دیگر نیز صادق است و منحصر به حیوانات نیست، به بیان دقیق تر؛ انسانها بعنوان برترین مخلوقات هستی، طبعا باید بهترین برخورد را هم با همنوعان خود و هم با دیگر موجودات داشته باشند. ممكنست اینگونه تصور شود كه در كشورهایی كه از رفاه اقتصادی و اجتماعی بیشتری برخوردار می باشند بیشتر به بحث حقوق حیوانات فكر می كنند، این اما همه واقعیت نیست و چه بسا در همان كشورها رفتارهای بدی با بعضی از گونه های دیگر جانداران باشند.
نكته اصلی ماجرا این جاست كه به هر حال وظیفه ما انسان ها بعنوان اشرف مخلوقات این است كه به غیر از همنوع خودمان به گونه های دیگر نیز فكر نماییم و حداقل، شرایط را برای تنازع بقاء دیگر گونه ها و حفظ حیاتشان فراهم آوریم. از سویی؛ انسان با قوه عقل و ادراكی كه دارد می تواند بفهمد كه حذف هر گونه مخلوقی از دایره نظام طبیعت، عملا بخشی هر چند كوچك از چرخه حیات را ناقص كرده و در نهایت می تواند تهدیدی برای ادامه حیات و بقای جامعه بشری محسوب شود.
انسان از قدیم فكر می كرد با توانایی و دانشی كه دارد، می تواند بر تمام طبیعت غالب شود ولی سال هاست كه ثابت شده ما حتی با تمام قدرتی كه داریم، نسبت به قدرت طبیعت هیچ چیز نیستیم و در چرخه حیات، تنها نقطه كوچكی به حساب می آییم. صحبت در مورد حقوق حیوانات، تنها این نیست كه بگوییم حیوانات چه حقوقی دارند و چطور در رفاه قرار بگیرند، بلكه واقعیت این است كه باید به خواسته و نیاز دیگر گونه ها دقت كنیم تا حیات انسان حفظ شود. در واقع رعایت حقوق حیوانات در یك كلام به این معناست كه امكان زندگی عادی و حیات این موجودات برمبنای آنچه خداوند به شكل غریزی در وجود آنها نهاده، از طرف انسانها نقض نشود.
یادمان باشد انسان هایی كه حقوق دیگر موجودات را رعایت می كنند حقوق انسان ها را هم حتما رعایت می كنند. پس بیاییم در رعایت حقوق حیوانات كوشا باشیم. *رییس بیمارستان دامپزشكی تهران ۴۷۴۷منبع:

1398/09/20
17:25:55
5.0 / 5
4739
تگهای خبر: طبیعت , هزینه
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش