كشف لاشه یك قلاده پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده كوسالان كردستان


كشف لاشه یك قلاده پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده كوسالان كردستان به گزارش فاما كیش مدیركل حفاظت محیط زیست كردستان اظهار داشت: به دنبال گزارش واصله از جانب همیاران محیط زیست منطقه اورامانات به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سروآباد، لاشه یك قلاده ماده پلنگ در منطقه حفاظت شده كوسالان كشف شد.


به گزارش فاما كیش به نقل از خبر آنلاین، فریبا رضایی در اینباره اظهار داشت: به دنبال گزارش واصله از جانب همیاران محیط زیست منطقه اورامانات به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سروآباد، لاشه یك قلاده ماده پلنگ در منطقه حفاظت شده كوسالان كشف شد.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان كردستان اضافه كرد: به محض دریافت گزارش مذكور، محیط بانان یگان حفاظت محیط زیست شهرستان سروآباد به محل مورد نظر رجوع كردند و بعد از پایش و جستجوی محل، لاشه یك قلاده ماده پلنگ را در اطراف روستای زوم از توابع شهرستان سروآباد كشف كردند و بعد از بررسی كامل محل، اثری در خصوص استفاده از اسلحه، تله و یا هر وسیله دیگر جهت اتلاف تعمدی حیوان، یافت نشد.

وی با اشاره به مشخص نبودن علت تلف شدن ماده پلنگ، اضافه كرد: لاشه پلنگ یاد شده جهت بررسی های بیشتر، كالبد شكافی و تشخیص علت مرگ به كلینیك دامپزشكی معتبر در شهر سنندج منتقل شد و به دنبال كالبدشكافی، نمونه برداری از اندام های كبد، كلیه و ماده بمنظور تحقیق علت مرگ انجام گرفت.

وی افزود: پلنگ از خانواده گربه سانان است و یكی از مهمترین گونه های پستانداران شكارگر اولیه در هرم تغذیه بوده و حائز اهمیت فراوان است بدین منظور برنامه های اقدام و عمل در جهت آشنایی بیشتر جوامع محلی با این گونه در دستور كار اداره كل كردستان قرار دارد.

رضائی بیان كرد: با عنایت به اینكه جمعیت این گونه پرارزش در كل كشور رو به كاهش است، بیمه پلنگ برقرار شده و برای شكار غیرمجاز آن جریمه از ۸۰ میلیون تومان به بالا طبق قانون در نظر گرفته شده است.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان كردستان در انتها ضمن تشكر از همیاران محیط زیست استان، از عموم جوامع محلی حوزه مناطق حفاظت شده استان تقاضا كرد در صورت مشاهده چنین گونه هایی از حیات وحش بومی استان، ضمن خودداری از رعب و وحشت و تیراندازی، بلافاصله مراتب را به همیاران محیط زیست و محیط بانان مستقر در نزدیكترین پاسگاه محیط بانی اطلاع دهند. ۴۷۴۷

1398/10/04
14:26:10
5.0 / 5
4683
تگهای خبر: آب , بیمه , دریا
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش