تهران واقعا باید تخلیه می شد؟


تهران واقعا باید تخلیه می شد؟ فاما كیش: آلاینده ای كه این روزها شهر تهران را آلوده كرده مربوط به ذرات معلق كمتر از 2.5 میكرون است، ذراتی بسیار ریز كه می توانند تا عمق زیادی به ریه نفوذ كنند و خطرات زیادی به همراه دارد. عوامل دیگری مانند تنفس از راه دهان، فعالیت بدنی، سن (كودك یا سالمند بودن)، داشتن بیماری زمینه ای ریه ای، درجه حرارت هوا و سایر مواد آلاینده میزان نفوذ این ذرات به درون ریه ها و اثرات زیانبارشان را تشدید كند.نیو صدر: تصویر برج میلاد تا آسمان غبارآلود شهر، زمانی معیاری برای اندازه گیری آلودگی هوای تهران بود، اما حالا كافی است به صفحات موبایلتان و اعدادش از شاخص كیفیت هوا نگاه كنید تا از اوضاع هوای شهر خبردار شوید.
در چند هفته گذشته همین اعداد بطور كمی نشان می دادند كه اوضاع هوای پایتخت اصلا خوب نیست، همین اعداد موجب تعطیلی مدارس و دانشگاه ها شد و حتی در بعضی مواقع تحلیل هایی ترسناك از این اعداد در فضای مجازی شد، تا برخی ادعاها در خصوص ضرورت به تخلیه شهر هم مطرح شود.
این شاخص ها كه سال هاست كیفیت هوای شهرهای بزرگ دنیا را نشان می دهند، توسط سازمان محیط زیست ایالات متحده آمریكا به وجود آمد تا كیفیت هوا شهرها بطور روزانه مشخص شود و از طرفی شهروندان هم بطور ساده ای با شرایط آلودگی هوا در هر روز و نتایج آن روبرو شوند.
شاخص آلودگی هوا به ما چه می گوید؟
در واقع وضعیت ۴ آلاینده مختلف ازون، ذرات معلق، مونواكسید كربن و دی اكسید سولفور را اندازه گرفته می شود و توسط این شاخص عددی در ارتباط با غلظت آن اعلام می شود، عددی كه هرچه بیشتر باشد نشان از اوضاع خطرناك تر بودن اوضاع می دهد.
آلاینده ای كه این روزها شهر تهران را آلوده كرده مربوط به ذرات معلق كمتر از ۲.۵ میكرون است، ذراتی بسیار ریز كه می توانند تا عمق زیادی به ریه نفوذ كنند و خطرات زیادی به همراه دارد. عوامل دیگری مانند تنفس از راه دهان، فعالیت بدنی، سن (كودك یا سالمند بودن)، داشتن بیماری زمینه ای ریه ای، درجه حرارت هوا و سایر مواد آلاینده میزان نفوذ این ذرات به درون ریه ها و اثرات زیانبارشان را تشدید كند.
اعداد مختلفی كه این شاخص نشان می دهند در ۶ گروه مختلف دسته بندی می شود:
ردیف
شاخص آلودگی هوا
توصیف كیفی وضعیت
۱
۰ -۵۰
پاك
۲
۱۰۰-۵۰
سالم
۳
۱۵۰-۱۰۰
ناسالم برای گروه حساس
۴
۲۰۰-۱۵۰
ناسالم
۵
۳۰۰-۲۰۰
بسیار ناسالم
۶
۵۰۰-۳۰۰
خطرناك


منبع:

1398/10/15
13:15:11
5.0 / 5
4525
تگهای خبر: سازمان , كیفیت
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش