بیشتر از ۷۸ هزارنفر، ساكن مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان


بیشتر از ۷۸ هزارنفر، ساكن مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان فاما كیش: سازمان نقشه برداری كشور نقشه مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان- كنارك را منتشر كرد، این نقشه نشان داد كه 78 هزار و 589 نفر ساكن مناطق سیل زده ساكن این منطقه هستند كه 47 هزار و 261 ساكن مناطق شهری و 31 هزار و 328 ساكن مناطق روستایی را شامل می شود.


به گزارش فاما كیش به نقل از خبر آنلاین از سازمان نقشه برداری كشور، این نقشه با استفاده از جدیدترین تصاویر ماهواره سنتینل ۱ از مناطق جنوبی كشور در روز ۲۲ دی ماه ۹۸ با استفاده از اطلاعات مكانی و جمعیتی موجود در سازمان نقشه برداری كشور تهیه شده است. در این نقشه مناطق آب گرفته به رنگ قرمز دیده شده و علاوه بر نمایش سیل در مناطق مختلف، نشان دهنده راههای دسترسی به روستاها و مناطق سیل زده است.

نقشه فوق توسط كارشناسان اداره كل ژئودزی و نقشه برداری زمینی و با همكاری كارشناسان مدیریت كارتوگرافی و اطلس های ملی سازمان نقشه برداری كشور تهیه شده است. اطلاعات و تصاویر ماهواره ای برای همگان قابل دسترس است؛ اما برای مدیریت بحران، این تصاویر باید تحلیل و آنالیز شده و اطلاعات مكانی معنادار و قابل بهره برداری به آنها اضافه شوند كه از طرف سازمان نقشه برداری كشور این مهم، انجام می شود كما اینكه بعد از سیلاب فروردین ماه امسال نیز این كار انجام شد.

با بررسی وضعیت توپوگرافی زمین؛ اندازه گیری شیب و جهت حركت آب، می توان لطمه ها و خسارت‎های حاصل از سیلاب های اخیر در كشور را كم كرد. این بخش از اطلاعات برای جهت دادن و خارج كردن آب از مناطق سیل زده تأثیر گذار است. این اطلاعات همین طور در پیش آگاهی و مدیریت بحران و جبران خسارت حوادث طبیعی بسیار مهم و تأثیرگذار است. بارش باران سیل آسا در جنوب شرق كشور از شامگاه پنجشنبه ۱۹ دی شروع شد و استان های سیستان و بلوچستان، كرمان و هرمزگان را تحت تاثیر قرار داد و سبب جاری شدن سیلاب در این استانها شده است. در واقع شرایط در سیستان و بلوچستان از سایر استانها وخیم تر اعلام شده بطوریكه میزان بارش ها در جنوب استان نسبت به سال قبل ۲۶ برابر بیشتر بوده و در نتیجه سرریز شدن آب از پشت سدهای استان را به دنبال داشته است. حدود ۵۰۰ روستا و ۱۴ شهرستان این استان درگیر سیل هستند و ۲۰ هزار واحد مسكونی بر اثر جاری شدن سیلاب تخریب كلی و جزئی شده است. ۲۳۵۲۳۷


منبع:

1398/10/25
20:00:09
5.0 / 5
4180
تگهای خبر: آب , سازمان , هرمزگان
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش