ورود سامانه بارشی با امكان وقوع سیلاب به هرمزگان از اواسط دی تا فروردین


ورود سامانه بارشی با امكان وقوع سیلاب به هرمزگان از اواسط دی تا فروردین هرمزگان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان و جانشین رئیس ستاد مدیریت بحران استان با تاکید بر پیشبینی تمهیدات لازم از جانب دستگاههای اجرایی برای مقابله با بحران های پیش رو، اظهار داشت:  کاهش میزان خسارت به مردم در زمان وقوع سیلاب از الان بعنوان یک تکلیف اداری و وظیفه انسانی باید مدنظر قرار بگیرد.رضا مدرس شب گذشته(۱۷ آذرماه) در نشست هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان هرمزگان،

با اشاره به ورود سامانه بارشی اخیر به استان و صدور اخطار در زمینه وقوع احتمالی سیلاب در بعضی از مناطق استان، با تاکید بر هماهنگی و هم افزایی در زمینه پیشگیری و مقابله با بحران، اظهار داشت: برنامه ریزی ها باید همتراز بحران پیش برود که بتوان در زمان وقوع یک حادثه و بحران، آنرا درست مدیریت کرد.

وی ادامه داد: با عنایت به پیشبینی وقوع سیلاب و ورود سامانه های بارشی فعال به استان از اواسط دیماه سالجاری تا ۱۵فروردین ماه، به منظور هماهنگی بیشتر اجزای پیشگیری مدیریت بحران، در مقطع فعلی جلسات این ستاد هر دو هفته یک مرتبه و در زمان وقوع بارش ها باید جلسات ستاد به صورت هفتگی برگزار گردد.

جانشین رئیس ستاد مدیریت بحران استان، ضمن اشاره به ضرورت هماهنگی مضاعف آب منطقه ای هرمزگان و هلال احمر در جهت مدیریت سیلاب و انجام عملیات امداد و نجات، اظهار داشت: رفع نقاط حادثه خیز و صدمه پذیر قبلی و شناسایی مخاطرات جدید باید به صورت ویژه در دستور کار ستاد قرار بگیرد و کاهش میزان خسارت به مردم در زمان وقوع سیلاب از الان بعنوان یک تکلیف اداری و وظیفه انسانی باید مدنظر قرار بگیرد.

مدرس اضافه کرد: در سیل سال گذشته، همه دستگاه ها تمام توان خویش را پای کار آوردند و خسارت ها را به حداقل رساندند اما زمانی می توانیم بگوییم مدیریت درستی داشته ایم که خسارات ناشی از یک بحران پیشبینی شده را به صفر برسانیم.

معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری هرمزگان، اظهار داشت: شهرداری های سراسر استان مکلف هستند تمهیدات لازم را به منظور تسریع در فرایند اجرای پروژه های عمرانی تا پیش از شروع فصل بارندگی پیشبینی کنند.

مدرس تاکید کرد: ظرف ۴۸ ساعت آینده باید پیشبینی لازم در زمینه صدمه های موجود صورت بگیرد که بتوان به منظور تأمین اعتبار مالی، از ظرفیت ماده ۱۰ قانون تنظیم بهره برد.

وی افزود: مدیریت سیلاب در سدها و رودخانه ها مبحث مهمی است که دهیاران و فرمانداران باید از فرصت باقی مانده تا شروع فصل بارندگی بدرستی استفاده و به آن توجه ویژه داشته باشند.

مدرس همینطور ضمن قدردانی از صدا و سیما و رسانه ها به منظور هدایت درست افکار عمومی در مدیریت بحران، اظهار داشت: بخش بزرگی از مدیریت بحران وابسته به آگاه سازی مردم از مخاطرات و صدمه های پیش رو است که این تکلیف به خوبی از جانب رسانه ها انجام شده است.

وی با تکیه بر توجه به هشدارهای صادره از جانب اداره کل هواشناسی و ستاد مدیریت بحران استان، اظهار داشت: متاسفانه روز گذشته و در اثر عدم توجه به هشدارهای اعلام شده، پنج تن از هم استانی هایمان را در پارسیان از دست دادیم.

جانشین رئیس ستاد مدیریت بحران هرمزگان، احصاء پهنه های صدمه پذیر و جمع آوری اطلاعات متقن را اصل ضرروی برای مدیریت بحران برشمرد و اظهار داشت: اطلاعات جمع آوری شده باید قابل اعتنا و مستند باشد که بتوان بر اساس آن، دستور العمل های ستاد مدیریت بحران کشور را اجرایی کرد.

مدرس، همینطور از تعیین تکلیف مبحث ساماندهی خورها و مسیل های درون شهری با دستورالعمل ابلاغی از جانب معاون حقوقی رئیس جمهور اطلاع داد و اضافه کرد: دفع و ساماندهی آب های سطحی بر طبق این دستورالعمل به عهده آب منطقه ای هرمزگان است.

وی افزود: تحقق این مورد در وهله اول وابسته به تخصیص منابع اعتباری لازم است که باید در این خصوص همه دستگاههای مرتبط، در جهت تأمین اعتبار طرح ساماندهی خور ها و مسیل ها توسط سازمان برنامه و بودجه کشور تلاش کنند.

جانشین رئیس ستاد مدیریت بحران هرمزگان با تاکید بر اینکه نمایندگان مدیریت بحران سازمان و ادارات و بخصوص صنایع مستقر در غرب بندرعباس باید از اختیارات کافی برخوردار باشند، اظهار داشت: در صورت معرفی نماینده فاقد اختیارات تام از جانب دستگاههای اجرایی و بخصوص شرکتهای مستقر در غرب بندرعباس، بر مبنای دستورالعمل مدیریت بحران با مدیران دستگاههای خاطی برخورد قانونی و قاطع صورت خواهد گرفت.

به گزارش فاما کیش به نقل از ایسنا، در این جلسه معاون اداره کل هواشناسی هرمزگان گزارشی را در مورد وضعیت جوی و پیشبینی فصلی این اداره کل در زمینه وقوع سیلاب در فصل زمستان تا اواسط فروردین ماه را ارائه نمود. معاون سازمان جهاد کشاورزی هم گزارشی از روند مبارزه با آفت ملخ صحرایی عرضه و مقرر شد پیشنهادات لازم به منظور بهره مندی از اعتبارات بودجه پیشگیری به سازمان مدیریت بحران کشور ارسال شود.
1399/09/18
17:55:25
5.0 / 5
1098
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش