حمله یک قلاده خرس سیاه آسیایی به احشام در رودان


حمله یک قلاده خرس سیاه آسیایی به احشام در رودان به گزارش فاما کیش، هرمزگان حمله یک قلاده خرس سیاه آسیایی به احشام دهستان فاریاب شهرستان رودان، باعث خسارت و ایجاد وحشت بین مردم شد.رئیس اداره محیط زیست شهرستان رودان اظهار داشت: این حیوان ۱۸ عدد مرغ را کشت و به قفس های مرغ خانگی و زمینهای کشاورزی خسارت وارد کرد.

ناظر دهقانی با اشاره به اینکه خرس به جایگاه گوسفندان هم حمله کرده بود، خاطرنشان کرد: افزایش جمعیت انسانی، گسترش روستاهای مشرف به زیستگاه های خرس، دسترسی راحت حیوان به باغ ها و احشام روستائیان به دلیل وضعیت نامناسب حصارها و آغل ها، خشکسالی های پیاپی و کمبود مواد غذایی طبیعی، گشت و کنترل های بیشتر در زیستگاه ها و افزایش احتمالی جمعیت خرس علت اصلی آمدن حیوان به سمت روستاهاست.

کارشناس مسئول نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان در این خصوص اظهار داشت: خرس سیاه دارای چشم های کوچک، حس بینایی و شنوایی ضعیف، و حس بویایی بسیار قوی است.

فهیمه گودرزی اضافه کرد: این حیوان شبگرد است و معمولا در اواخر غروب از لانه بیرون می آید، و با عنایت به فعال بودنش در شب و قدرت بینایی ضعیف، احتمال برخورد حیوان با انسان در زیستگاه های مشرف به سکونت گاه های انسانی بالا می رود.

وی بیان نمود: برای دور ماندن از خسارت های احتمالی حصارهای باغ ها و آغل ها ساماندهی، و از چراغ های چشمک زن و بازدارنده های صوتی استفاده گردد و دفن بهداشتی لاشه های دام ها، مستقر نشدن کندوهای زنبور عسل در نزدیکی خانه ها، رها نکردن ماده غذایی، زباله و پسماند در محدوده روستا ضروریست.

گودرزی ضمن اشاره به این که خرس سیاه آسیایی در یکی دو روز گذشته در روستاهای تنگه رود، بلاکستان و فاریاب مرکزی مشاهده شده است.

حسین صادق پور، دهیار روستای بلاکستان ضمن اشاره به این که سال گذشته هم هشت راس گوسفند براثر حمله خرس تلف شدند، تصریح کرد: هم از مسؤلان محیط زیست خواست پیش از وارد آمدن خسارت جانی به اهالی روستاها، حیوان را زنده گیری و در ارتفاعات رها کنند.

منبع:

1401/07/07
12:38:43
5.0 / 5
189
تگهای خبر: هرمزگان
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش