تهدید زیستگاه دلفین ها در جزیره هنگام


تهدید زیستگاه دلفین ها در جزیره هنگام فاما كیش: دهیار روستای دیرستان از توابع شهرستان قشم اظهار داشت: با صیدهای كف روبی كه در خلیج فارس و به خصوص اطراف جزیره هنگام صورت می گیرد دلفین ها روزبه روز به سمت اقیانوس و آب های آزاد رفته و تا یكی دو سال دیگر دلفینی به این نقطه نمی آید چراكه هیچ غذایی برایشان باقی نمی ماند.


محمود ابولی در گفت وگو با ایسنا، در مورد تهدیدهایی كه زیستگاه دلفین ها در جزیره هنگام با آنها مواجه می باشد، اظهار نمود: معضل اصلی كه با آن مواجهیم تورهای صیادی هستند كه به صورت پیاله ای صید می كنند یعنی پرسنیگ و كف روبی می كنند و تمامی مرجان ها و هرچه كف دریا وجود دارد را صید كرده و بالا می كشند و با صید ماهی هایی چون ساردین و كلیكا كه طعمه دلفین ها هستند، منابع غذایی آنها را از بین می برند.
وی افزود: اگر این طعمه ها صید شود دلفین ها روزبه روز به سمت اقیانوس و آب های آزاد رفته و تا یكی دو سال دیگر دلفینی به این نقطه نمی آید چراكه هیچ غذایی برایشان باقی نمی ماند.
مدیرعامل تعاونی گردشگری دلفین تاج نگار دیرستان با اشاره به اینكه گردشگران به هوای دیدن دلفین ها و جزیره و ساحل زیبای هنگام به این جزیره می آیند، افزود: اگر دلفین ها نباشند معیشت هنگامی ها و قایق داران با خطری جدی روبه رو خواهد شد.
ابولی با اشاره به اینكه درآمد تقریباً 1500 خانوار در جزیره هنگام به صورت مستقیم و غیرمستقیم به گردشگری دریایی كه به سبب وجود دلفین هاست، وابسته است، اضافه كرد: امیدواریم اداره كل شیلات و اداره كل حفاظت محیط زیست هرمزگان تدابیری در این زمینه بیندیشند.
وی افزود: قبلاً اعلام شده كه تا 30 مایلی اطراف هنگام هیچ كس حق صید ندارد و امیدوارم روی حرفشان باشند و نیروهایی برای نظارت بیشتر بگذارند تا این صیدها صورت نگیرد.
1397/08/24
23:02:41
5.0 / 5
4824
تگهای خبر: آب , خلیج فارس , دریا , ساحل
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش