ادعایی درباره فروش پنهانی آلومینیوم المهدی و هرمزال و مزایده صوری


ادعایی درباره فروش پنهانی آلومینیوم المهدی و هرمزال و مزایده صوری فاما كیش: نماینده مردم بندرعباس در مجلس، مدعی شد؛ خبرها حاكی از این است كه دو شركت آلومینیوم المهدی و هرمزال قبل از فسخ فروخته شده و برگزاری شتاب زده مزایده های نوبت اول، دوم و سوم فقط برای سرپوش گذاشتن به این معامله پنهانی و انجام تشریفات به ظاهر قانونی می باشد.


به گزارش فاما كیش به نقل از ایسنا، احمد مرادی در نامه ای به وزیر امور اقتصادی و دارایی، سازمان خصوصی سازی و دستگاه های نظارتی از علت فسخ بی سروصدای قرارداد آلومینیوم المهدی و هرمزال، برگزاری شتاب زده مزایده فروش مجدد این دو شركت و اوضاع بحرانی صنایع آلومینیوم سازی هرمزگان انتقاد نمود.
متن این نامه به شرح زیر است:
​"اخیراً آگاه شدم كه قرارداد واگذاری شركت های آلومینیوم المهدی و هرمزال فسخ و مزایده مجدد برای فروش این دو كارخانه در حال برگزار شدن است.
​اینجانب بعنوان یكی از خادمین و نمایندگان ملت از خطه نیلگون خلیج فارس از وزیر اقتصاد و دارائی و سازمان خصوصی سازی درخواست دارم به ابهامات و سوالات ذیل پاسخ لازم جهت تنویر افكار عمومی داده شود:
1 - چرا قرارداد واگذاری این دو شركت آلومینیوم سازی كشور با بیشتر از ۵۵ درصد تولید شمش به صورت پنهانی و بدون اعلام رسمی فسخ و لغو شده است؟ و چرا برگزاری شتابزده مزایده فروش مجدد در حالی در شرف انجام است كه خریدار و مدیران و منصوبان خریدار تا 1397/9/21 روزانه بیــش از ده هزار تن شمش از كارخانه خارج كرده اند و هنوز هم در شركت حضور داشته و مشغول به كار هستند؟
در صورتیكه از لحظه فسخ قرارداد باید همراه با ابلاغ رسمی تاریخ فسخ قرارداد واگذاری از همان لحظه صورت جلسه تغییر و تحول در محل كارخانه به صورت مكتوب و با جزئیات كامل و همراه با معرفی و انتصاب مدیران موقت از سوی سازمان خصوصی سازی اقدام می شده است.
هم چنین اولاً مجتمع هرمزال دیگر یك مجموعه دارایی و امــوال نیست و در همان سال ۱۳۹۴ دو ماه پس از تحویل به خریدار تبدیل به شركت آلومینیوم هرمزجنوب با مسئــولیت محدود با شماره ثبت ۲۵۰۸ و شناسه ملی 140053992590 در اداره ثبت شركت ها و موسسات غیر شهرستان دامغان ثبت شده، در حالیكه در بندرعباس باید به ثبت می رسید.
ثانیاً وام چند صد میلیون یوروئی كه خریدار پس از واگذاری از بانك صنعت و معدن گرفته با حمایت و پشتیبانی چه كسانی بوده و چگونه و كجا هزینه شده و ضمانت پرداخت این وام كلان به عهده چه سازمان و یا اشخاصی است؟
ثالثاً به خاطر عدم پایبندی خریدار به تعهداتش پرونده های زیادی در مراجع قانونی تشكیل و محكوم به پرداخت میلیاردها تومان حق و حقوق دولت شده است.
رابعاً خریدار حتی یك كیلو شمش هم در بـورس نفروخته و كلیــه شمش های آلومیــنیوم كه در تـمام مدت سه سال و انــدی از كارخانه خارج كرده به صورت قطره چكانی در بازار آزاد و با احتكار به بالاترین قیمت فروخته است. ​لذا سازمان خصوصی سازی در موقع حسابرسی مبنای قیمت شمش را چگونه تعیین و محاسبه خواهد كرد؟
2 - متاسفانه خبرهایی كه در میان اغلب كارگران این دوكارخانه مطرح است، حكایت از این دارد كه این دو شركت پیش از فسخ فروخته شده و برگزاری شتاب زده مزایده های نوبت اول، دوم و سوم فقط برای سرپوش گذاشتن به این معامله پنهانی و انجام تشریفات به ظاهر قانونی می باشد.اگر چنین شیــوه و روند خرید و فروش در سـازمان خصوصی سازی حاكم و رواج یابد آنگاه سازمان خصوصی سازی تبدیل به یك سازمان مخوف، كارچاق كن و دلال می گردد.
۳ - به خاطر اعمال سیاست های ناشیانه، بی هدفی و بی برنامگی های خریدار كه هیچ گونه درك و آشنایی صحیح از این صنعت پیچیده نداشته، بعداز گذشت بیشتر از سه سال از واگذاری و تحویل این شركت ها اوضاع تمام واحدها و بخش های این مجموعه را به نقطه ای رسانده كه از لاستیك، روغن و گریس لیفتراك ها، تراكتورها و بونكرهای حمل مواد و غیره... گرفته تا مواد اولیه مصرفی و قطعات یدكی را به صفر رسانده و ۸۰ درصد تجهیزات یا از كار افتاده و تعطیل شده یا به صورت نیمه كاره فعالیت می نمایند، بخصوص اینكه اوضاع سلامتی روحی و روانی ۲۰۰۰ نفر از كارگران زحمتكش این دو مجموعه با خانواده آنان بعنوان اصلی ترین سرمایه این صنعت به مخاطره افتاده است.
۴ - آثار و تبعات زیانبار عدم اهلیت و سوء مدیریت و خودكامگی خریدار فقط شامل المهدی و هرمزال نمی گردد، بلكه حداقل چندین پروژه دیگر می توان نام برد كه به همین وضعیت دچارشده اند.
​لذا به جنابعالی تاكید می گردد اجازه ندهید قطب تولید آلومینیوم سازی كشور به سرزمین سوخته و تولید یك بحران بیكاری ۲۰۰۰ نفری مبدل گردد و در انتها ذكر این مهم ضروری می باشد كه از مجموع ۲۴۰ دیگ در آلومینیوم المهدی و ۲۲۸ دیگ در شركت هرمزال هم اینك فقط ۶۵ دیگ در آلومینیوم المهدی و ۴۳ دیگ در هرمزال قادر به فعالیت هستند و هر لحظه امكان توقف هریك از واحدهای مذكور وجود دارد."1397/09/27
15:11:54
5.0 / 5
4468
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش