حال چه كسی خوب است آقای جوان ؟


حال چه كسی خوب است آقای جوان ؟ به گزارش فاما كیش سفر اخیر ˮرامبد جوانˮ (مجری برنامه خندوانه) و همسرش به كانادا، موجی از خشم و هیاهو و متاسفانه همراه با اهانت و بدگویی در فضای مجازی برانگیخت. كسانی به طنز و كسانی آشكارا واكنشی خشم گینانه از خود نشان دادند.


آن سفر، و حواشیِ آن اساسا فاقد هرگونه اهمیت است، اما پرداختن به آن از این جهت مهم می باشد كه برملا كننده ی چیزی در درون جامعه و احساسی در لایه ی زیرین عاطفه ی اجتماعی است.
چرا به چنین امر بی اهمیتی، واكنشی قابل توجه نشان داده شد؟ راز چنین رفتار اجتماعی چیست؟ البته می توان مبحث را از ابعاد اخلاقی و حقوق انسانی هم مورد بررسی قرار داد. اما در این جا صرفا به یكی از ابعاد مسئله پرداخته می شود. مسئله اصلی، خشم سركوب شده ی اجتماعی و آن رنج های نادیده و انكار شده ای است كه برنامه هایی چون خندوانه، در نمایشی تصنعی، دستوری و مبتذل، می خواهند بر آن سرپوش بگذارند و سركوبش كنند. برنامه هایی كه به پنهان كردن دردهایی اصرار دارد كه جامعه را در هم شكسته است. بله آقای "جوان"، علیرغم فریادهای تصنعی كه در برنامه سرمی دهید كه "ما خوبیم"، اینك می بینید كه ما حال مان خوب نیست. اگر "جوان" به مدد نادیده گرفتن دردهای جامعه و انكار آن در برنامه اش، دستمزد كلان می گیرد و به سفر می رود و حالش خوب است اما جامعه، آن فریادِ "ما خوبیم" را تمسخر خودش تلقی می كند. وقتی او حال جامعه اش را در یك تئاتر روحوضی انكار می كند و می كوشد آنرا سركوب كند، جامعه هم واكنش نشان داده است و حالا "جوان"ست كه احیانا حالش خوب نیست. هنرمندانِ متعهد به جامعه، جویای احوال مردم خویشند. صدای ناشنیده ی كسانی هستند كه در خود می پیچند و پناهگاهی نمی جویند. آنان ترجمان زندگی های به محاق رفته ای می شوند كه به دست فقر فروریخته اند. نه این كه اضطراب ها، هراس ها و رنج های مردمان خود را نبینند و برای سرپوش نهادن بر آن دردها برنامه اجرا كنند. جامعه به رفتارهایی این چنین البته واكنش نشان داده است. فارغ از ارزیابی و داوری در باره ی روش واكنش ها، اما جامعه با چه زبانی باید به هنرمندانش بگوید "آقای جوان" تو را نمی دانیم، اما ما حال مان خوب نیست. اگر نمی توانید برای جامعه كاری كنید دست كم دردها و زخم های جامعه را دست نیندازید. 1717


منبع:

1398/03/30
21:22:06
5.0 / 5
4487
تگهای خبر: سفر
این مطلب فاما کیش را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

famakish.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فاما كیش محفوظ است

فاما كیش

تجارت و گردشگری در کیش